Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

+11
трендафил
osa
SHARENI
TRAJCHE
treta opcija
Luxor
PRVOBOREC
Zhane
Teo
defo
Dino
15 posters

Страна 4 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Пет Јан 31 2020, 06:23

Не знам што се очекуваше од СДСМ дали со ова учество на странски експерти треба да се остави некаков впечаток кај електоратот?
Тотално смешна и погрешна одлука на Заев. Странци се мешаат во партиските политики?
Странци ќе бираат кандидати за пратеници? па тоа е како да сме под окупација.
СДСМ не е држава па да повикува странски експерти за избор на кандидати, туку партија која за време на изборите е како и секоја друга, безвластна.
Ако на Заев не му е јасно дека пратениците треба да бидат НАРОДНИ ИЗБРАНИЦИ односно кандидати за пратеници ИЗБРАНИ ОД НАРОДОТ, тогаш на исте други им е јасно, освен на Заев и врвот околу него.

Зошто ни се избрани пратеници на избори, нека избираат странците кого сакаат тогаш, токму како под окупација. Можеби Радмила Шеќеринска никогаш нема да добие глас од електорат па и требаат странци да ја избраат заради сервилност кон нив? како нивен локален намесник ?

тотално погрешна концепција. Сосема се исфрла внатрепартиската форма на демократија, на дискусија,каде е тука Статутот на партијата, каде се мислењата на членовите и оние кои треба да бираат, се чинат неспособни партиските ексепрти и воопшто домашната јавност.
СДСМ под Заев се изгуби потполно како самостојна партија со став, а се наметна филозофијата на Заев, да се потпира со двата лакти на странска помош и на милоста на Ахмети како протекторат за да може да се држи начело на партијата.

Ова треба да е повеќе од јасно за сите внатрепартиски потиснати фактори кои сеуште се надеваат дека партијата има шанси да се ослободи од Заев и да се подготви прочистена за избори во 2024 година.

Во најмала рака е срамота да се објавува дека странски експерти ќе се мешаат во внатрепартиски избори за кандидати, на една партија.
Не би сакал да прејудицирам но ова е навистина срамен потег за партијата и омаловажување на оние од кои се бара глас.
За жал, уште еден доказ зошто не треба СДСМ со Заев да добие власт. Ако вака на партијата и прават како ли ќе ја води Заев државата ако добие, по 12 април?

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Пон Фед 03 2020, 18:56

зошто Павле Богоевски, сеуште се представува по медиуми?Зошто СДСМ му дозволува да ја бламира партијата?
срамното напуштање на парламентарниот состав, оставката, е чин на пораз, чин на признание на вина ,
а во неговиот случај и бегање од осудата, бегање од вината, спасување од посеризони правни санкциони мерки.
Медиумите имаат право да си канат кого сакаат во емисии, заради поголема гледаност, сатира и иронија, па макар и да е политичка емисија која изнесува пред екраните таква личност како Павле, и емисијата губи на релевантност.
Чинот на Павле ќе остане запаметен. Неговото врзување со СДСМ е катастрофална грешка на партиските кадри
несреќното декларирање дека е независен во парламентот кое потоа не ни го криеше фактот дека е партиски кадар. Вакви краткотрајни мослкавици во политиката кои не знаеш каде ќе удрат од што се нестабилни и непредвидливи, се непожелни.
Наместо да се повлече тој и понатаму се појавува со ставови, и ја тоне и партијата и политиката .

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Пет Фед 07 2020, 03:32

токму поради подршката кон, и од вакви , СДСМ треба длабоко да се реформира, да апстинира од евентуален успех на изборите, и да се прочисти од сите овие баласти

„Branko Trickovski
11 hours ago
Слушам дека Мизерахи пак јадела хумус од мртви Евреи! “

Овој новинар е верен член и подржувач на СДСМ и никој досега не се оградил од него во партијата.
очигледно губи контрола врз себе си а и партијата одамна игубила контрола врз оние кои мислат дека помагаат а всушност ја тонат што подлабоко.

Ако , на пример, ВМРО ДПМНЕ му се „заблагодари„ на еден Миленко Неделковски кој делува самостојно и не е веќе на листата на партијата, не знам што чека СДСМ, назадува во тој поглед , во случајов со Тричковски/
ВМРО ДПМНЕ сакале или не, се ослободуваше еден по еден од тие повеќе штетни отколку корисни гласноговорници со остар јазик.
СДСМ не го правеше тоа и ја продолжува праксата. Тричковски е се поневкусен и поодбивен а сето тоа оди на сметка на партискиот рејтинг.

Без разлика што Рашела Мизрахи доаѓа од опозициската ВМРО ДПМНЕ , цело време се удира на нејзинат етнички и верски идентитет, на најдолен начин и сето тоа доаѓа од адреса на СДСМ или на адреса на СДСМ.
Ако немаат контрола или партиски суд, опомена кон своите , во СДСМ, дефинитивно е време за реконструкција и длабоки промени.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by PRVOBOREC Пет Фед 07 2020, 10:31

Многу лажеш небањат.

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Img_2213

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by SHARENI Пет Фед 07 2020, 10:54

Izlazal i deka Trickovski e clen na SDSM. Go prezel od soopstenijata na dpmne koi lazat nadevajki se deka nekoj ke poveruva.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Пет Фед 07 2020, 17:42

Се капам редовно но сепак благодарам на грижата "првоборец".
Би те советувал , кога во иднина се обраќаш кон луѓето со таков вокабулар, имај на ум дека е дежаву
а и остава впечаток дека си стручњак за одредување на степен на лична хигиена како некој лично да душка интимни реони на човек и интимна износена облека.
Сега , за останатото, е полесниот дел .
Ајде сега во "шарени" докажи дека е така како што тврдиш и ако успееш јас ќе се извинам. Во спротивно, ќе кажам дека ти лажеш , без да навлегувам во твоите причини зошто лажеш, како што ти отцени за мене.
А, цитатот со слика од весник, не значи ништо.
Се додека ЈО не си го заработи лебот, бадијала се предизборните оградувања на СДСМ заевистичка. Услугите на Тричковски беа добредојдени досега. И не е прво антисемитско навредување, од таборот на СДСМ заевистичка. Немаше оградување ни осуда.
Тричковски е вон контрола а ја црни партијата.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Luxor Пет Фед 07 2020, 17:56

treta opcija напиша:

„Branko Trickovski
11 hours ago
Слушам дека Мизерахи пак јадела хумус од мртви Евреи! “

Овој новинар е верен член и подржувач на СДСМ и никој досега не се оградил од него во партијата.
.

PRVOBOREC напиша:Многу лажеш небањат.

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Img_2213

Ако на ова ја додадеме и лагата дека Тричковски е член на СДСМ случајот е решен.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Пет Фед 07 2020, 19:29

немој да си скокаш самиот во стомак.
прво, која е таа лага, па за да се додава оваа дека Тричковски е член на СДСМ?
ајде постапно по ред, те молам, за да не изгледа дискусијава сите како еден -на еден.
не е фер,а и симптоматично е.

друго, веќе поставив лема а не аксиома, или бар теорема, ако сваќаш што значи тоа.
веќе прашав, ајде нека докаже “шарени“ своето тврдење ?
случајот е далеку од решен.
ако не сваќаш дека еден Тричковски одсекогаш представувал своевиден политички антификс на СДСМ, тогаш нема за што да дискутираме.
а тоа е така очигледно.
Во највулгарна форма некој кој не ја познава СДСМ доволно одвнатре, би побарал дефекација на партијата од вакви непотребни појави и автори, но јас сакам да го задржиме нивото.
Тричковски и неговиот начин на изразување и дел од СДСМ кои се негови клиенти се реактанти на негативен набој и навредливи производи. Тоа е политички медиумски доста луминесцентно и ја постигнува својат цел, провокација и навреда, но е во форма на бумеранг.
Досега го коментирав тој дел од СДСМ кој дојде и се аугментираа во партијата, до правна недостижност, а Тричковски им ја надополнува мрачната страна. Заедно се во служба на Заев а не на СДСМ.
СДСМ им е само екосисистем а тие се обидоа да створат симбиоза , но таа симбиоза е со видлив временски рок односно крај.treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Luxor Пет Фед 07 2020, 19:45

Каде ти виде да сум напишал дека лагата за членство на Тричковски се додава на некаква друга лага?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Пет Фед 07 2020, 19:52

luxor напиша:Каде ти виде да сум напишал дека лагата за членство на Тричковски се додава на некаква друга лага?
пријателе, би требало да се читаш понекогаш и себе си што си напишал
luxor напиша:
Ако на ова ја додадеме и лагата дека Тричковски е член на СДСМ случајот е решен.
мала стручна помош
клучни зборови ти се „додадеме“, и сврзникот „и“
останатото можеш и самиот.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Luxor Пет Фед 07 2020, 19:56

„Ако на ова" се однесува на цитати од постовите напишани од тебе и PRVOBOREC. Штом мислиш дека во твојот дел од тие цитати си лажел јас нема да ти противречам.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Пет Фед 07 2020, 19:58

нема што да коментирам ,после ова, сериозно.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Нед Фед 09 2020, 08:27

За непотизмот никој не го осуди , за тепањето и заканите само го опоменаа и тоа под силен притисок на јавноста.
Заевистите во СДСМ го бранат, а оние кои не смеат да говорат во партијата, продолжуваат да молчат.
Курто Дудуш, кадар и избор на СДСМ.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=1rEdu8iCZ9E&feature=emb_logo
се заканувал, со казни и одземање на тезги ако не се гласало за него. Ништо ново, но овој нема срам, тоа јавно го прави а ја представува СДСМ.

кога замолчените ќе ја земат работата во свои раце во СДСМ и ќе започнат внатрепартиска чистка, тогаш ќе имаат морално право да бараат изборна победа.

да се дозволува еден Курто да ја представува СДСМ, кој беше и пратеник на СДСМ , е надвор од умот.
Но многу работи одкако Заев дојде до премиерска, се надвор од умот. Господа, социјалдемократи, ако сеуште ве има во партијата, и ако има малку чест останато во Вас, време е да ја повлечете партијата во гаража за ремонт.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Вто Фед 18 2020, 18:59

марш на правдата во време кога СДСМ го тресат скандали токму поради истата причина.
Перверзија . Министри беа на маршот. Но не и Десковска, која е назначена токму за правда.
Има две причини кои одредени од СДСМ не излегуваат на улица повеќе.
Едната е дека не веруваат во Зоран Заев и неговите евтини авантури
а другата е дека функцијата им легнала и сметаат дека не им доликува да маршираат по улица,
а такви се Десковска, Шеќеринска, и дел од таканаречената аристократија во СДСМ.
И во двата случаи индикатор е дека партијата дефинитивно се цепи и најверојатно губи на избори.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Teo Вто Фед 18 2020, 19:29

Slikata zavisi od percepcijata.
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by defo Вто Фед 18 2020, 20:43

Перцепијата на Ефтов, го гледам во задно кога има гости од Македонија и за Македонија. Успешно се вклопува во рамката на куртон...новинари. Оди на карта сите се исти мурто-курто, го меша Бранко, Мукаеетов..ова она......пропаст жива...уште еден кловн..и тоа голем......

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Пет Фед 21 2020, 20:53

огромен дел од гласачкото тело на СДСМ не мисли како моменталниот лидер на партијата.
Затоа што не измислил топла вода со ова мултиетничка.
Ниту кажал нешто досега непознато. Па секоја партија има своја доза на мултиетничност.
Во Левица има и албанци и турци и срби. Во ВМРО ДПМНЕ исто така. Етнички се само албанските.
СДСМ и пред Заев беше подржувана од повеќе етникуми.

но потребата од вовлекување под кожа некому, пред избори, и да се изјави вака како што кажува , не е најпаметната работа кажана во денов, а од кого е кажана дури е и сомнителна.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=55&v=GhiNBSPNUAs&feature=emb_logo

И кој тоа му дава право на заев во партијата да тој заради лични потреби, да остане на власт со ДУИ да продолжи а тие безпримерно да го уценуваат како сакаат?

оставка на Заев, пред избори итно,по избори, не само Заев, и целата партија ја става во ризик од истраги.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Нед Фед 23 2020, 15:40

во СДСМ не е најдобро време да си на јутуб, денеска.
со вакви снимки веќе е разнишана и онака девастираната доверба кон лидерот Заев.
Многумина добија некакво задоволување во форма на покачување на плата, вработување, а поголемите риби добиваат тендери и зделки. Тоа не е тајна и никој во СДСМ не го крие.

Но, за оние на кои партијата им е важна како политичка опција а не како отскочна штица за незаонско богатење, на што изгледа денес, коментираат и се бунат. Овој човек ја потона СДСМ не само длабоко туку и во тињата на дното.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=_AmnetALqwg&feature=emb_logo

ова не е СДСМ. ова е приватна фирма која нема никаков морален и етички печат . Срамота.
не е сигурно дали и сега да го сменат Заев од партијата и да дојде некој барем за класа почесен човек, дека СДСМ треба да излезе на избори и да се избори со манипулации, за победа. Тој срам не смее да се награди туку да се одстрани од партијата.
Дефинитивно 4 годишна пауза е потребна за да се санира штетата од Зоран Заев врз партијата и искреното и чесно членсство а неговите лични амбиции еднаш засекогаш да се закопаат. Срамота.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by defo Нед Фед 23 2020, 18:33

Кај си бе трета лига...смешна бомба...од оние смешки чешни ме за муда да се насмееш.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Пон Фед 24 2020, 05:54

defo напиша:Кај си бе трета лига...смешна бомба...од оние смешки чешни ме за муда да се насмееш.

не е бомба. не изненадува веќе никого. индикатор , уште еден во низата , кој посочува на еден човек , на Заев.
ја доведе партијата до тоа ниво да биде група на очајници, за да имаат чуство дека ако изгубат власт и го предадат судството на наредната власт, сите ќе заглават по затвори. Не сите се вмешани во криминали како него. Наметнува општо чуство да се плашат луѓето од ВМРО ДПМНЕ, како да се хуни.
тоа само нему му оди во прилог, затоа што на негово конто има многу криминали и му одговара да се шири страв од доаѓање на опозицијата.
чесен човек не се плаши. и да дојде Мицковски на власт, нема ништо да се случи, ќе мора ја води државата според НАТО и европски насоки, не смее ни Р од режим да води. Нема да може ништо да менува, драстично, нема да има масовни хајки и гонења, не смее. Единствено ќе може да ги истресе криминалците во својата партија ,а тоа и ќе мора,паралелно со истрага за Заев и дел од неговата свита.
Тоа е добро, за сите, и тоа го посакуваат најголем дел во СДСМ. Затоа што со оваа криминалма мрежа ви партијата која ја инсалираа Заеви, СДСМ сама не може да се прочисти, а уште полошо за партијата ќе биде ако некако и добијат избори и по 12 април.. тогаш мрежата на Заеви ќе земе уште повеќе сила и ќе нема надеж за партијата.Ако со цело судство во рацете на Заев изманипулирано и корумпирано сите при очи слепи не прави, нема спас се додека Заев не се тргне од власт и од партијата. Затоа најдобро решение е да се дозволи токму сегашната опозиција да го направи тоа, како што СДСМ направи со Груевски, инаку да го оставеа Груевски на ВМРО никогаш немаше да избега ниту ќе одговараше.
Да е само до заев, доволна е само негова смена во партијата. Но заразено е поголемо ткиво во партијата, па ќе треба и смена на власта.
впрочем, кога некој е болен, хирургот е тој што ја прави операцијата, сам никој не се отвара и оперира за да извади тоа што е болно.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by PRVOBOREC Пон Фед 24 2020, 11:41

Не умирај магаре, ќе порасне зелена трева ама после уште најмалку два мандати на СДСМ.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Пет Фед 28 2020, 01:59

Коалиција со БЕСА.
е па честито господа. Баш на прав пат, на чело со Заев.
Досега уцени од ДУИ а сега и од БЕСА, од 2-3 ликови од БЕСА че ја држат цела СДСМ за врат, благодарение на коалициските апетити на Заев.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by defo Пет Фед 28 2020, 22:35

A што ако е проект на ЕУ и САД, збогум ДУИ???? И такво нешто може да е во игра.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Вто Мар 03 2020, 07:16

Се загрижиле САД и ЕУ смогнале сили и се сконцентрирале да ја одстранат ДУИ од власта во Македонија.
Зар навистина веруваш во тоа?
покрај сите светски и европски проблеми, ќе се сконцентрираат да прават проекти дури, како да ја сметнат ДУИ од власт?
добро, хумористично е ама до некоја граница.
до границата дека „ и такво нешто може да е во игра„.
може , се може, секако , само таквите идеи да останат на маса со шолјата испиено кафе, и ништо повеќе или посериозно.
Посериозни се бугарските влијанија и апетити, и нивни проценки кој би им одговарал како власт, а тоа засега е Зоран Заев. Исто така и интересите на Албанија кои во Македонија гледаат резерва ( западна Македонија ) на резервата (Косово). Или Грција која сака да ја истисне Турција од балканот за да доминира.
Дури и САД и ЕУ немаат иста политика кон западен Балкан и исто гледиште , за да се каже дека токму се тие проектантите.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Саб Мар 07 2020, 09:59

Ако самофалениот коалициски капацитет на Заев се сведе на предизборен брак со движењето Беса , Заев е во политички нонсенс, тогаш одамна помина времето за санирање на хаотичната состојба во партијата но никогаш доцна за хируршко одстранување на Заев и неговите блиски соработници од власта во партијата.

Да одговорам и за повикот на колегата "дефо", чинам, кој отвори тема за "трета опција.." :
Третата опција е во реформирање на партиите а не во разводнување на години градена политичка моќ на партиите.
Никој нема на тацна да му донесе на Апасиев , ДОМ, ЛДП и други, подарок во форма на 5-10 пратеници нешто за што треба да се изборат а не да се добие на лотарија.
Клучот е во реформата не во напуштање на бродот затоа што капетанот е пијан . Едноставно, бродот може и со друг капетан. Исто и со СДСМ. Не треба заради Заев да се уништи членството туку да се тргне Заев за да опстане партијата. Опозицијата тоа го стори на време. Не затоа што сакаа или имаа реформаторски капацитети туку затоа што мораа
На ред е СДСМ. И тоа за нив е алтернативата. Помалите партии чиј адут е да се представуваат како трета опција ја имаат таа слобода да напаѓаат на две страни а според интересите да се понудат на пазарот за коалицирање и да си обезбедат опстанок најчесто при власт а без орговорности према народот . Никој не го повикуваше Љиљана Поповска, Стевче Јакимовски или Амди Бајрам или Иван Стоиљковиќ или Драгиша Милетиќ, соодветно кој со која голема партија коалицирал своевремено, ниту за она што е товрена ВМРО ДПМНЕ , на пример, Скопје 2014, или пак за она што се товари
СДСМ, тиранска, преспански, рекет.
Тие предизборно трети опции а постизборно сателити на власта кои немаат масовна подршка не предствуваат репрезент на широки маси
Туку мала група граѓани. За да станат вистинска трета опција треба да демонстрираат придобивање на подршка и брзорастечки прогрес како резултат на сфаќање и верба во нивните политики.
На недокажани опции тешко некој дека ќе се приклучи.
Левица има шанси за пратеник поради тромоста во СДСМ да започне реформи и има добар дел незадоволници кои за да би гласале и за левица само да не пропадне гласот а кои никогаш не би дале глас за Мицковски.
Има и доста неопределени на кои им се допаѓа настапот на Апасиев без влакна на јазик а разочарани од вмро дпмне
Кај албанскиот блок воглавно приказната се врти околу ДУИ но интересот на сите албански партии е ист, без разлика што навидум изгледа дека се караат меѓу себе.
Целта им е да го играат Заев за свои потреби а тој спремен на отстапки само за да остане и после 12 април.
Алтернатива или трета опција за македонците во албанските партии е невозможна. Нивните политики се етнички.
Но, албанците токму поради сервилната политика на Заев која се презентираше како коссмополитска, немаа проблеми да се инсталираат во СДСМ, да ја контролираат партијата иако во многу мал број се, Мухамед Зекири на пример, .
Со таа политика на Заев за лични потреби и со Зекири во врвот на СДСМ, партиските непотизми и тендери кои досега ги овозможуваа ДУИ или ДПА исклучиво за албанците, сега и СДСМ стана филијала за албански вработувања и апетити.
Заев изјави дека СДСМ не била македонска партија туку мулти. И не греши. Но ја губи подршката од македонците во партијата, од вистинските социјалдемократи и од голем дел од раководството и поранешните фактори во партијата кои ги стави под тепих овие години и ги одалечи од секаква функција и влијание во партијата.
Третата опција е реформата во која не треба да има место за Заев.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 4 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот