Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

+11
PRVOBOREC
alienmk
Zhane
SHARENI
TRAJCHE
Bosonoga
Luxor
Teo
osa
defo
трендафил
15 posters

Страна 2 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Нед Јун 05 2016, 22:14

Многу успешен политичар. Кој им ги упропасти бомбите на САД и ЕУ кои во нив вложија многу труд и пари, а сега исто како и Заев мора да бегаат од избори како најдолни кукавици. Жената на Заев не верува ни во видеото во кое нејзиниот сопруг бара да се уплати едно евро кај Вицето во менувачница, а сигурно верува дека го црпнале од нива во Муртино. Нешто не се сеќавам дека некој весник објавил интервју со сопругите на Обама, Путин, Камерун и други или со сопругот на Меркел. Ми е жал за жената затоа што има ненормален сопруг. По мојот цивилизациски поглед нормален човек не може да фрла со боја по институции. Најмалку по Собранието откако како курва побегнал од избори. Што му фали на избирачкиот список освен тоа што не може да обезбеди ВМРО да нема мнозинство и во следниот состав на Собранието. Со 2 до 5 пратеника поголемо од тоа што го имаше пред ДС и ДОМ да излезат од коалицијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by osa Нед Јун 05 2016, 22:27

трендафил напиша:Многу успешен политичар. Кој им ги упропасти бомбите на САД и ЕУ кои во нив вложија многу труд и пари, а сега исто како и Заев мора да бегаат од избори како најдолни кукавици. Жената на Заев не верува ни во видеото во кое нејзиниот сопруг бара да се уплати едно евро кај Вицето во менувачница, а сигурно верува дека го црпнале од нива во Муртино. Нешто не се сеќавам дека некој весник објавил интервју со сопругите на Обама, Путин, Камерун и други или со сопругот на Меркел. Ми е жал за жената затоа што има ненормален сопруг. По мојот цивилизациски поглед нормален човек не може да фрла со боја по институции. Најмалку по Собранието откако како курва побегнал од избори. Што му фали на избирачкиот список освен тоа што не може да обезбеди ВМРО да нема мнозинство и во следниот состав на Собранието. Со 2 до 5 пратеника поголемо од тоа што го имаше пред ДС и ДОМ да излезат од коалицијата.Ми е жал за жената затоа што има ненормален сопруг.-ova e omilenata rechenica na urko ...sekogash ja upotrebuvashe ...moze i zenata da ja prashash ,i ona ke ti kaze ...ovaa vtorata ,no i prvata ima da SE ISPOFALI - ne dzabe dvete begaa po avtopatot ,i gi vrakaa urko i negovite drugarchinja so motori ...a koga ke gi vratea ,togash bea "bokserska vreka " na nesudeniot bokser .....
p.s. mozebi zatoa ne im dozvoluvaat da davaat intervjua ,mozno e da kazat otvoreno i posle koj shto im moze ....i da saka ON da demantira kasno ke mu bide ..nema da ima pu pu pu nevazi ...toa ke beshe objaveno


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Нед Јун 05 2016, 22:52

Доста оригинално. Пред да се здружите со педерите тврдевте дека првата жена на Груевски му заминала затоа што наводно бил хомосексуалец. Сега ви е страв да давате вакви тврдења за да не ја добие по грешка поддршката од САД и ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by defo Нед Јун 05 2016, 23:08

трендафил напиша:Многу успешен политичар. Кој им ги упропасти бомбите на САД и ЕУ кои во нив вложија многу труд и пари, а сега исто како и Заев мора да бегаат од избори како најдолни кукавици. Жената на Заев не верува ни во видеото во кое нејзиниот сопруг бара да се уплати едно евро кај Вицето во менувачница, а сигурно верува дека го црпнале од нива во Муртино. Нешто не се сеќавам дека некој весник објавил интервју со сопругите на Обама, Путин, Камерун и други или со сопругот на Меркел. Ми е жал за жената затоа што има ненормален сопруг. По мојот цивилизациски поглед нормален човек не може да фрла со боја по институции. Најмалку по Собранието откако како курва побегнал од избори. Што му фали на избирачкиот список освен тоа што не може да обезбеди ВМРО да нема мнозинство и во следниот состав на Собранието. Со 2 до 5 пратеника поголемо од тоа што го имаше пред ДС и ДОМ да излезат од коалицијата.
Обамица, има дадено низа интервјуа секој ден е  во животот, сега дали глумата или навистина е хуманитарка и слично тоа е друго прашање. Е стварно сопругот  на Меркел не сум го видел. А инаку според мојот цивилизациски поглед,  не ми е јасно како може човек да подржува убици, да подржува луѓе  кои увезуваат вакцини за деца со сомнително потекло, како може да го брани монструмот Тодоров.......

трендафил напиша:Доста оригинално. Пред да се здружите со педерите тврдевте дека првата жена на Груевски му заминала затоа што наводно бил хомосексуалец. Сега ви е страв да давате вакви тврдења за да не ја добие по грешка поддршката од САД и ЕУ.

Да има дел вистина и во тоа, си заминала бидејќи едноставно човекот  не ја сакал веќе нејзе, него сакал некој друг...И таа разочарана си заминала........не си заминала зашто тој бил хомосексуалец, него си заминала ради невозвратена љубов, бидејќи мажи сакал друг маж.........А за ова со здружувањето што го верглаш е само доказ на твојата примитивност и непознавање на работите.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Нед Јун 05 2016, 23:46

За да можам да дискутирам треба да напишеш за која конкретно вакцина зборуваш и од која фирма е произведена. Потоа кај кое дете е утврдено дека починало поради вакцина како што тврдиш. Такво нешто не ми е познато. Колку што ми е на мене познато во Охрид имате сосема нова болница во градот и комплетно реновирана костозглобна. За стент, на пример, што е ургентна интервенција, не се патува повеќе во Скопје и не се плаќа стентот приватно како што беше во времето кога директор на кардиологија беше Борче Петревски. Така се спасени повеќе животи на охриѓани, стружани и туристи. Во врска со педерите вие сметате дека им се кршат правата, за мене сексот е приватна работа па не сакам да знам дали некој е педер, курвариште или дркаџија. Не би поддржал ни протест на тие што се самозадоволуваат па бараат да стапат во брак самите со себе и да можат да усвојат дете. Тоа веќе го напишав.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by osa Нед Јун 05 2016, 23:54

трендафил напиша:Доста оригинално. Пред да се здружите со педерите тврдевте дека првата жена на Груевски му заминала затоа што наводно бил хомосексуалец. Сега ви е страв да давате вакви тврдења за да не ја добие по грешка поддршката од САД и ЕУ.

ama ne tvrdevme NIE ....tuku togash go chitavme vesnikot "fokus" vo koj pishuvashe baba mirka ..i poshto chovekot koj beshe sopstvenik na toj vesnik gi ostavashe novinarite da si pishuvaat slobodno ,nie mnogu raboti doznavavme od novinarkata ..e tokmu ona ni kazuvashe za sluchuvanjata koi gi iznesov vo mojot post ...e sega ako ona laze ,ne veruvam deka i urko laze ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by osa Пон Јун 06 2016, 00:02

kaj mu ja kidna bre trendo ????? otide da prashash shto da mi odgovorish .....pa ti bre baba mirke znaesh shto si pishuvala ..e jebiga "vreme prolazi ,ali pamet ne odlazi "...mislev na mojot pamet ,za tvojot neznam ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Гостин Пон Јун 06 2016, 08:59

defo напиша:

трендафил напиша:Доста оригинално. Пред да се здружите со педерите тврдевте дека првата жена на Груевски му заминала затоа што наводно бил хомосексуалец. Сега ви е страв да давате вакви тврдења за да не ја добие по грешка поддршката од САД и ЕУ.

Да има дел вистина и во тоа, си заминала бидејќи едноставно човекот  не ја сакал веќе нејзе, него сакал некој друг...И таа разочарана си заминала........не си заминала зашто тој бил хомосексуалец, него си заминала ради невозвратена љубов, бидејќи мажи сакал друг маж.........А за ова со здружувањето што го верглаш е само доказ на твојата примитивност и непознавање на работите.

Isto kako shto spored Karakamisheva mladite zaminuvaat od Makedonija zaradi nevozvratena ljubov...

PS. Genijalna definicija Defo...Sekoja chest... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Teo Сре Јун 12 2019, 12:40

I eve po kojznae koj pat glupite od KPOSM gi navreduvaat i ponizhuvaat zhenite. Tolku se glupi shto zaboravaat deka i nivnite majki, sestri, soprugi i kjerki se zheni.

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 IMG-20190612-114534-069
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Сре Јун 12 2019, 13:10

Знам дека ги мразиш сите што не се за северна и бадијала се трудиш од друга страна сите што се само за Македонија се од ВМРП. Исто така бадијала се обидуваш да измислуваш имиња за партија во опозиција која и да сака не може да прави криминал, затоа што парите се кај СДСМ и ДУИ и тие ги крадат. Но ако ти е мерак, продолжи си со пишувањето. За своите права треба да се избори секој со своите квалитети. Вие од СДСМ и од малцинството што си замислува дека е мнозинство на претседателските избори не сакавте жена за претседател, па ме чуди како не ти е срам да ја возобновуваш темата. Реално, многу е помал бројот на жени во политиката, па затоа ги има помалку. Јас немам предрасуда спрема жените. :Гласав за Силјановска, но патријархалните победија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Luxor Сре Јун 12 2019, 13:36

Цел реферат си напишал ама не прочитав нешто вредно освен класичните флоскули на дпмне-оФците. Твој сопартиец ги навредува и омаловажува жените ти наместо да го осудиш таквото размислување тресеш зелени.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Сре Јун 12 2019, 16:56

Не е мој сопартиец затоа што не сум член на партија. Темава е отворена врз основа на клевета од раководството на СДСМ во Кавадарци. Се надевам дека сега откако е разрешен претседателот на општинската организација во овој град (како и сите локални раководители на партиските ограноци) ќе престанат вакви клевети. Зошто морам да одговорам на твоето мислење кога не знам дали тој што напишал нешто на социјалните мрежи е воопшто член на некоја партија. Јас одлучувам, а не ти што и како ќе одговорам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Teo Сре Јун 12 2019, 18:53

Lazhgo, ovde ne stanuva zbor za toa zoshto e otvorena temata tuku za idiotskata izjava na moronot koja mozhesh da ja prochitash pogore.

Patem, kako se chuvstvuvash koga znaesh deka idiotite od KPOSM mislat deka majkati, soprugata, sestra ti i kjerka ti se podolni sushtestva od glupite mashki chlenovi na KPOSM samo zatoa shto se zheni?
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Teo Сре Јун 12 2019, 18:56

Za da ti pomognam da ne se glupirash i lazhesh povekje eve ushte ednash kako moronot gi navreduva zhenite vkluchitelno i onie od tvoeto semejstvo.

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 IMG-20190612-114534-069
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Чет Јун 13 2019, 18:39

Ако жените сега добиваат помалку за иста работа, сигурно не е виновна опозицијата. Изгледа си заборавил дека СДСМ и ДУИ се на власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Luxor Чет Јун 13 2019, 19:06

Ц ц ц, тешко е да се правиш со сила глуп нели. Припадникот на твојата партија не тврди дека жените се помалку платени за иста работа туку дека не заслужуваат да бидат платени исто со мажите за иста работа. Навистина треба да си болен да оправдуваш такви омаловажувања кон жените.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Пет Јун 14 2019, 10:14

Не знам зоѓто си се заинатил како магаре и не сакаш или не можеш да разбереш дека не сум член на ниту една партија. Обичен Македонец сум и ги поддржувам сите што ќе направат нешто во полза на Македонците. Не правам разлика по пол, национална, верска или било каква друга припадност. Во конкретната ситуација не можам да подржам дека ако еден член на ВМРО (како што ти тврдиш без доказ, а не можам да проверам дали си во право) сите членови на ВМРО мислат исто. Само ја покажуваш омразата кон тие што не се од твојата партија. Не се работи за званична партиска изјава или за многу изјави на повеќе членови па да може да се генерализира. Ти и јас кога ќе напишам нешто го сметаш за генерално мислење на ВМРО, а јас не сум воопшто член на партијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Bosonoga Пет Јун 14 2019, 11:52

Znaci ne ste od ista partija ama go branis sto ke rece i ti isto mislis crepu bezobrazen.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Пет Јун 14 2019, 12:20

Никого не бранев. Напротив ја нападнав власта дека е виновна ако навистина има проблеми со правата на жените и напишав дека не може ако еден од некој колектив (во случајов партиски, но може да се работи за етника заедница, навивачка група, професија и друго) напишал или направил нешто, истото да се пренесе на целиот колектив. Тоа е општо кажано тоталитаристичко гледање на работите, а кај нас „најпопуларни“ такви системи се фашизмот и комунизмот. Извини да те прашам нешто лично, дали читаш што сум напишал пред да одговориш или омразата ти излегува на слепо?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Luxor Пет Јун 14 2019, 14:45

Доста лажеше, колку повеќе се копрцаш толку повеќе пропаѓаш. Идиотот и твој сопартиец го изнесува своето мислење дека жените не треба да имаат исти права со мажите а не тврди дека жените во Македонија се обесправени. Напротив тој би го сакал тоа а и ти како што си тргнал. Знае ли женскиот дел од твоето семејство дека ги сметаш за инфериорни во однос на било кој морон со нула достигнувања во животот затоа што истиот се родил како маж?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Пет Јун 14 2019, 14:56

Немам намера да ги коментирам твоите соништа. Како му успеа на твојот мозок да направи конструкција дека ако некој мој сопатриец, а не сум член на партија, напишал нешто, дека тоа сум го напишал јас не ми е јасно. Мислам дека за такви конструкции помага или љубовта кон амнестираниот криминалец од Муртино или омразата кон сите што не веруваат во неговото црпнување, но не сум експерт за тие работи. Да беше компјутер ќе те дотерав.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Luxor Пет Јун 14 2019, 15:06

Нормален човек без оглед од каде доаѓа ќе го осудеше дискриминирањето на жените. Ти го браниш и уште конструираш лаги дека власта е виновна затоа што лудакот а и ти мислите дека жените се помалку вредни од мажите. Вашите дискриминаторски ставоби немаст никаква врска со политика туку со една гранка на медицинската наука.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Пет Јун 14 2019, 16:13

Имаш проблем со читањето на мисли исто како што имаш проблем со утврдувањето дека сум наводно член на партија. Колку што гледаш на форумов се борам против сите видови на дискриминација, за разлика од тебе што поддржуваш дискриминација на Македонците и државјаните на Македонија, односно поддржуваш дека ние немаме право сами да си ја именуваме државата, да си ја пишуваме историјата, да се идентификуваме и да тврдиме дека леринскиот, костурскиот и другите македонски дијалекти од беломорска Македонија се дел од македонскиот јазик.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Teo Пет Јун 14 2019, 19:03

Trendafile, da bev na tvoe mesto nemashe da gubam vreme branejki glupaci od KPOSM. Ednostavno ke ja osudev gluposta na chlenot na KPOSM i raspravata odamna kje beshe zavrshena.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by трендафил Пет Јун 14 2019, 20:08

Тоа кога ќе добиеме датуми. За избори и (или) за почеток на преговорите со ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

dpmne partija za nasilstvo nad zhenite - Page 2 Empty Re: dpmne partija za nasilstvo nad zhenite

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот